Velikost textu:

Francouzi v Orlové aneb Výměnný pobyt

Ve čtvrtek 10. 3. 2016 přijeli francouzští studenti ze střední školy v Bourg-en-Bresse už podruhé na výměnný pobyt do České republiky. Právě díky spolupráci 3 škol (ZŠ Borovského v Karviné, Matičního gymnázia v Ostravě a té naší) se mohl i letos výměnný pobyt uskutečnit.

V pátek se Francouzi zúčastnili výuky u nás ve škole, snažili se v angličtině a tvořili velikonoční dekoraci ve výtvarné výchově. Poté si prohlédli školu a v jídelně si dali české zelí a knedlíky. Po bowlingu jsme jeli do Karviné na seznamovací diskotéku, kde se žáci docela pobavili při tříbení tanečních stylů. Víkend měli studenti z G1.C a G6.A s jejich hosty ve vlastní režii, převážně volili Ostravu a nákupní centra, která zejména Francouzky opouštěly s plnými taškami a úsměvem na rtech, Landek a různé sportovní aktivity.

V pondělí jeli Francouzi do Osvětimi a odpoledne patřilo naší škole, kdy se v obou tělocvičnách za přispění dalších pomocníků lezlo po horolezecké stěně, chodilo po chůdách, skákalo přes švihadlo a házelo na koš. V úterý jsme jeli na Matiční gymnázium do Ostravy, kde studenti plnili kvízy týkající se srovnání našich zemí a poslechli si francouzské písničky v podání školní kapely. Odpoledne jsme se vydali do Dolní oblasti Vítkovic, do Světa techniky a U6. Zejména tady se Francouzi vrhali do každé interaktivní činnosti, kterých je tu opravdu hodně.

Přestože nám počasí vůbec nepřálo, účel výměnného pobytu byl splněn, protože mladí lidé z obou zemí se spřátelili, na závěr pobytu si zašli všichni neformálně na večeři do pizzerie, komunikovali ve francouzštině a v angličtině, pochutnali si na české kuchyni a domácích specialitách a poznali aspoň trochu životní styl cizinců. A Francouzům se ve středu vůbec nechtělo odjíždět, i když je čekal ještě slunečný den v Praze!

A v květnu čeká zase nás Francie, a to městečko Bourg-en-Bresse poblíž Lyonu v Alpách, a naši francouzští přátelé!

Mgr. Jana Blechová, Mgr. Klára Zegzulková

Fotogalerie ke zhlédnutí

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA


logo