Velikost textu:

Exkurze do Prahy v rámci projektu NatTech

V rámci projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Moravskoslezském kraji (NatTechMSK) odjely 17. 10. 2013 třídy G2.C a G3.D na čtyřdenní pobyt do Prahy. Naším cílem bylo rozšířit si vzdělání o informace technického charakteru, ale navštívili jsme i některá tradiční místa v Praze. Ve čtvrtek jsme přijeli až večer, ale i přesto jsme se stihli zajet podívat na žižkovský kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, postavený podle projektu známého architekta Josipa Plečnika. V pátek jsme se autobusem dostali na letiště Kbely, kde sídlí  letecké muzeum. Bylo zde plno vystavených letadel, automobilů, motorek, ale i informace o kosmonautice atd. Poté následovala prohlídka letiště Václava Havla. Seznámili jsme se s technickým  provozem letiště i se způsobem odbavování cestujících. Večer jsme procházeli noční Prahou.

Sobota byla nejnáročnější den exkurze. Už nás všude nevozil autobus, ale museli jsme chodit pěšky nebo jsme jezdili tramvají. Nejdříve jsme vyrazili k Čertovce. Spoustu z nás zaujaly zámky připevněné na mřížích a mostech jako důkaz lásky. Někomu se líbila Lenonova zeď, někomu Werichova vila na Kampě. Mě samotnou nejvíce zaujalo filmové muzeum Karla Zemana. Muzeum prozrazuje techniky filmových triků z doby, kdy ještě neexistovala digitální technologie. A pak následovala projížďka lodí po Vltavě, což byl úžasný zážitek.

V muzeu LEGA jsme si postavili nová auta a domy a ve Valdštejnské zahradě nás uchvátila zeď z krápníků. Poté nás čekala dlouhá cesta kolem Letohrádku královny Anny k Pražskému hradu s Chrámem sv. Víta. Počkali jsme si na výměnu stráží a mohli jsme vyrazit do muzea miniatur, které je nedaleko Strahovského kláštera.  Potom jsme úspěšně zdolali Petřínskou rozhlednu. Nezabloudili jsme ani v zrcadlovém bludišti, a tak jsme se dostali přes růžový sad k autobusu, který nás zavezl na večeři. Po cestě jsme byli tak unavení, že většina z nás v něm usnula. Ale pořád ještě nebyl konec sobotního dne. Jeli jsme na Žižkov, abychom si prohlédli moderní stavbu televizního vysílače. Byl z něj neuvěřitelný výhled na noční Prahu. Neděle už byla odpočinková. Ráno jsme navštívili Klementinum s naší největší knihovnou a astronomickou věží. A pak jsme dostali dlouho očekávaný rozchod. Někdo šel na Václavské náměstí, někdo zůstal na Staroměstském, ale všichni jsme měli sraz u Prašné brány, kterou někteří nemohli najít, i když jsme kolem ní šli den předtím. Zatoulaní členové výpravy se naštěstí rychle našli, a mohli jsme pokračovat dál do Národního technického muzea. Tam si snad každý přišel na své. A tady skončila naše exkurze. Pak už jen dlouhá cesta domů.

Musím říct, že za čtyři dny jsme stihli navštívit a vidět plno zajímavých míst a věcí. A určitě jsme se nenudili. Moc se nám v Praze líbilo.

Zuzana Pipreková, G2.C

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA


logo