Velikost textu:

Kam za divadlem aneb Co jsme viděli v září?

První měsíc školní docházky byl na naší škole skutečně bohatý na divadelní představení.

Hned v pondělí 9. září 2013 se sešli studenti a studentky maturitních ročníků v divadle Aréna v Ostravě a měli možnost vidět hru Samuela Becketta Plešatá zpěvačka. Přestože žánr absurdního dramatu není vždy úplně přístupný, atmosféra na jevišti se rychle přenesla i do hlediště a všichni se skvěle bavili. Jak se vyučující češtiny přesvědčili v následujících hodinách literatury, mnohé repliky a způsob dikce diváky opravdu oslovily – viďte, děvčata z V4.B?

Týden nato, v pondělí 17.9., odjeli studenti G3.D a G7.A na Alternativní scénu Divadla loutek Ostrava na představení Lebensraum. Stejně jako v předchozích dvou letech představení na téma: Co by se stalo, kdyby německý kancléř pozval do Německa 6 milionů židů, aby odčinil historickou vinu… studenty velmi zaujalo.

18. září pro změnu přijeli divadelníci za námi, přímo do školní tělocvičny. Prostřednictvím dvou herců Divadélka pro školy z Hradce Králové měli všichni žáci školy možnost vidět scény z nejslavnějších dramat od renesance až po realismus, vybrané studentky dokonce měly možnost vyzkoušet si prkna, co znamenají svět a ztvárnit roli Roxany ve scéně ze Cyrana z Bergeraku.

No, a protože divadla nikdy není dost, v pátek večer si ještě někteří dopřáli třešinku na dortu – zájemci z řad učitelů a studentů navštívili úžasné představení v Národním divadle moravskoslezském, muzikál Balada pro banditu. Myslím, že mnozí z nás uronili nad tragickým osudem Nikoly Šuhaje nějakou tu slzičku a Zabili, zabili… nám znělo v uších ještě celou noc.

Mgr. Jana Bláhová


logo