Velikost textu:

Nový česko-rakouský projekt LiO – Jugend macht Kunst!

Studenti gymnázia se opět mohou zapojit do nového bilaterálního projektu. Tentokrát jde o projekt partnerské školy v Rakousku s názvem „LiO – Jugend macht Kunst!“, který vznikl nově ve spolupráci s partnerskou školou Neue Mittelschule Linz a zaměřuje se především na studenty nižšího gymnázia.

Kdo si láme hlavu, co znamená LiO, nemusí dlouho přemýšlet. Není to nic složitého, jsou to začáteční písmena obou zapojených měst – na rakouské straně města  Linec a na české města Orlová. Podtitul „Jugend macht Kunst = mladí lidé dělají umění“ prozrazuje, o co v projektu nejvíc půjde.

Projekt začal setkáním s rakouskými studenty, tedy týdenním pobytem (21. 10. – 25. 10. 2013) jedenácti žáků tříd G4.A a G5.A, kteří se učí německému jazyku a kteří se nebojí být kreativní, v zahraničí.

Na cestě do Lince se studenti nejdříve zastavili v Břeclavi, kde procházkou po městě a jeho významných památkách pátrali po soužití Čechů a Rakušanů. Tady navštívili Lichtenštejnský palác, břeclavský zámek i židovský hřbitov s místní synagogou. Do Lince dorazili v dopoledních hodinách. Tři dny byly opravdu nabité programem, který připravila partnerská škola.  Prohlídka města s průvodcem, doplněná projížďkou ve výletním vláčku a zakončená ochutnávkou pravého lineckého koláče v nejvyhlášenější cukrárně Jindrák byla jen začátkem poznávání tohoto místa. V dalších dnech čekala studenty návštěva ocelárny VOEST Alpine a jejího moderně pojatého muzea, jehož prohlídka trvala včetně  návštěvy celého areálu přes tři hodiny, a která všem tolik připomněla náš industriální region s jeho hlavním městem Ostravou. V podvečer studenti vyrazili do muzea budoucnosti Ars elektronica, ve kterém rychle pochopili, že umění a nové technologie k sobě neodmyslitelně patří. Úžasná budova ukrývá v sobě plno zajímavých exponátů.  Naše průvodkyně nám nejdříve ukázala to nej v muzeu (highlight muzea) a také aktuální výstavu o syntetické biologii.  Interaktivita všech exponátů, (3D-kino s filmem o našem vesmíru a slunečné soustavě Deep space, sítnice oka v reálu, holografické obrazce, komunikace s obrazovkou pomocí očí, telefonování i s emocemi, speciální telefon, který přenáší emoce dotyčné osoby, či světélkující barevná fasáda muzea ovládaná pomocí vlastního smartphonu) studenty rychle vtáhla do fantazie, které se meze nekladou.

S rakouskými studenty se komunikovalo při návštěvě školy, při jednotlivých exkurzích a také v rámci workshopů.  Během pobytu proběhly dva workshopy.  Jeden o vaření se zaměřením na ochranu životního prostředí (náhrada běžných potravin bio potravinami nebo pouze rostlinnou variantou), druhý o uměleckém prožitku pomocí tvorby vlastního klobouku.

Umění se studentům nevyhnulo ani při cestě zpátky. Ve Vídni navštívili kromě nejznámějších památek také vyhlášenou a slavnou Kunsthalle Albertinu.

Projekt bude nadále pokračovat, cílem je společná výstava na obou školách. Portréty klobouků budou doplněny o recepty jídel, které studenti vnímají jako své oblíbené, vznikne kreativní kuchařka patrona rakouské školy Leonarda da Vinci, ilustrovaná studenty a také s fotografiemi portrétů klobouků, které studenti sami v Linci vytvořili.  V dubnu příštího roku je pak plánována návštěva partnerské školy u nás v Orlové.

Rádi bychom poděkovali nadaci školy a Raiffaisen Bank Linz za finanční podporu tohoto projektu.

Webová stránka k projektu – http://lio-jugend-macht-kunst.webnode.cz/

Za PK NJ Mgr. Petra Moskva

Linec1 Linec2 Linec3

Linec4 Linec5 Linec6


logo