Velikost textu:

Vídeňští studenti v Orlové

Kontakty naší školy s vídeňskou obchodní akademií  BHAK 10 trvají bezmála již 7 let a zaměřují se na spolupráci v oblasti fiktivních firem a informačních technologií. Letos to bylo podruhé, kdy nás v rámci pracovního setkání navštívili vídeňští studenti. A jak tuto událost vnímají naši žáci?

Návštěva z Vídně!

Dnem 4. 12. 2013 žila celá škola. Navštívili nás spolužáci z vídeňské obchodní akademie, kteří přijeli předvést své fiktivní firmy. Návštěva to byla opravdu skvělá a naučná a přečtěte si proč.

Když za námi mladí rakouští studenti přišli do multimediální učebny, všem se zatajil dech, zrychlil tep a nervozita stoupla snad o tisíc stupňů. Bude se prezentovat. Ta chvíle přišla na každého a všechny fiktivní firmy odvedly skvělou práci. Vídeňští studenti nás okouzlili svou prezentací a svým skvěle propracovaným projevem. Nikdo po nich nechtěl převzít slovo a předstoupit k projektoru, jelikož nasadili opravdu vysokou laťku! Sebrali jsme tedy všechnu odvahu a šli prezentovat a ukázat, co v nás opravdu je.

Následně jsme se přesunuli všichni do Ostravy, kde jsme si prohlédli expozici ve Vítkovicích, na sektoru U-6. Zábavná výstava nám předvedla historii vynálezů. Na konci výstavy si každý mohl dle svého uvážení vyzkoušet trenažéry automobilu, ponorky, letadla, autobusu, či UFO, z čehož byli hlavně chlapci nadšeni.

Prohlídka byla sice super, ale všichni jsme už nedočkavě čekali na naše rakouské přátele, abychom se s nimi pořádně seznámili a provedli je po Ostravě. Nakonec skončili snad všichni – čeští i zahraniční studenti – ve Foru Nová Karolina. Prohlídka nemohla trvat moc dlouho, a tak všichni zamířili rovnou do patra s jídlem. Tím se atmosféra už trochu uvolnila, a my se, nedbajíce na gramatiku, pustili do konverzací.

Ve čtvrtek probíhaly na budově B tzv. workshopy a obchody fiktivních firem. Každý z rakouských studentů uzavřel smlouvu snad se všemi našimi firmami, a prošel si všechny IT stanoviště. Měli jsme tak větší příležitost strávit s nimi více času a „zaspeakovat“ si.

Z návštěvy máme velice dobrý pocit a doufáme, že naše nadšení sdílí i naši zahraniční přátelé. Všichni teď chceme být ti nejlepší, kteří se v dubnu dostanou na veletrh do Vídně, kde nás na oplátku zve právě vídeňská obchodní akademie, abychom se s našimi přáteli ještě alespoň jednou setkali.

Lucie Parmová L3.B

Nová přátelství

Dne 4. – 5. 12. jsme se zúčastnili česko-rakouského dne. Přivítali jsme, a také pohostili naše vídeňské kamarády. Ve středu 4. 12. jsme prezentovali naše fiktivní firmy ve třech kategoriích, Lyceum, obchodní akademie a Vídeň. Pří této aktivitě byla ostýchavost veliká, ani se nedalo čekat nějaké velké seznamování. Po obědě jsme se vydali do interaktivního muzea v Ostravě Vítkovicích. V tuto chvíli už z nás ostych spadl a začala se tvořit nová přátelství. Muzeum nás velice zaujalo, všechno jsme si vyzkoušeli a také jsme poznali talent dvou Vídeňáků při hraní na klavír. Po ukončení exkurze v muzeu jsme se vydali na prohlídku Nové Karoliny. Tady jsme si už uchytili každý nějakou skupinku cizinců a ukazovali jsme jim okolí, nakupovali jsme a taky jsme si dali pauzičku na nějaké to jídlo. I když naše angličtina není na excelentní úrovni, myslím, že nikdo z nás neměl problém domluvit se a dozvědět se nějaké zajímavosti jak o Vídni, tak i o výuce nebo o nich samotných. Po velkém loučení se Vídeňáci odebrali zpátky do Orlové do hotelu, kde byli ubytováni.

Dne 5. 12. nás čekalo jen velké obchodování mezi firmami. Nikdo z nás už neměl odstup a vrhli jsme se do toho po hlavě. Oba tyto dny nám daly veliké zkušenosti a také nová přátelství. Posbírali jsme si na kamarády kontakty, které s nimi chceme i dále udržovat. Už máme dokonce naplánovaný výlet za nimi do Vídně. Tímto děkujeme, že jsme mohli mít takovou příležitost a nikdo z nás těchto dnů rozhodně nelituje. Už se těšíme, až v dubnu navštívíme Vídeň my.

Zuzana Foltýnová, O3.A


logo