Velikost textu:

Exkurze do Auschwitz – Birkenau

Stalo se již tradicí, že se studenti nejvyšších ročníků naší školy vydávají v podzimních dnech na exkurzi do polské Osvětimi, do bývalého nacistického koncentračního tábora Auschwitz – Birkenau.

Studenti a studentky G7.A, G8.A, V4.A, O4.A vyrazili v mrazivém úterním ránu 31. října už v sedm ráno. Brzké vstávání se vyplatilo, protože většina návštěvníků (a bývá jich údajně denně až 5000) dorazila až po nás, a my tak měli lepší možnost si vše v klidu prohlédnout a vnímat výklad průvodců.

Nejdříve jsme prošli Auschwitz 1, před 2. světovou válkou kasárna polské armády, nacisty proměněná v koncentrační tábor, kde byli vězněni především političtí vězni, zejména Poláci a Češi. Fotky s uvedením data příchodu a data úmrtí jen dokreslovaly slova průvodce o nelidském zacházení s vězni, o hladu, nemocech, zimě, tvrdé práci a krutém týrání.
Po dvou hodinách jsme přejeli do druhé části tábora Auschwitz II – Birkenau. Železniční přípojka, brána a místo selekce. Dřevěné a zděné baráky (zcela oprávněně připomínající stodolu či stáj) či jen pozůstatky z nich – komíny táhnoucí se až kam oko dohlédne, mohou napovědět, kolik lidí sem bylo v průběhu holocaustu zavlečeno. Pozůstatky plynových komor a krematorií tiše vypovídají o mučivém konci života statisíců Židů z celé Evropy.

Tiše pokládáme kytici a zapalujeme svíčku. Spojuje nás jedna myšlenka. „Jak je možné, že se něco takového stalo? Můžeme opakování podobných hrůz zabránit?“

Za všechny účastníky Mgr. Jana Bláhová

Fotogalerie ke zhlédnutí

 OswietimKontakt

Masarykova třída 1313

735 14 Orlová-Lutyně

Tel. ředitelství školy:

596 539 301

Tel. vedoucí jídelny:

596 539 377, 731 519 003

kancelar@goa-orlova.cz

Datová schránka: fz4fxhf

Rychlé odkazy

Štítky

Cizí jazyky Družba Ekonomické vědy Neuron Pěvecký sbor Přírodní vědy Společenské vědy Sportovní aktivity Zahraniční exkurze Úspěchy v soutěžích Školní akce

GOA Orlová na FB


Víte, co
dýcháte?

logo